TYP: a1

Jachty roznoszą termity

środa, 16 kwietnia 2025
Hanka Ciężadło

Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z University of Florida. Ich zdaniem zaatakowane przez te owady jachty plątają się po morzach i oceanach, roznosząc termity po całym świecie oraz powodując szkody sięgające milionów dolarów. 

Żeglujące owady

Morze nie jest wymarzonym miejscem dla owadów – ale jacht już tak: zaciszne zakamarki, ciepło, jedzenie, darmowy transport… Czego jeszcze można pragnąc od życia? Zdaniem uczonych z Florydy, termity szczególnie upodobały sobie małe jednostki: jachty czarterowe, żaglówki, a nawet łodzie wędkarskie.

Mówiąc „termit”, należy mieć na myśli całą grupę gatunków różniących się wyglądem, zwyczajami oraz stopniem oddziaływania na resztę świata. Nie wszystkie z nich są równie chętne do odbywania morskich podróży – i, jak się zaraz przekonamy,  jest to dla nas doskonała wiadomość.

Amerykańscy naukowcy uważają, że prawdziwym wilkiem morskim jest termit tajwański (Coptotermes formosanus), który zresztą wcale nie pochodzi z Tajwanu, tylko z Chin. W 2010 roku szkody wyrządzone tylko przez ten jeden gatunek termita oszacowano na 30 miliardów dolarów. Czy jednak fakt, że termity upodobały sobie akurat jachty, jest znakiem czasów?

Termit żeglarz

Uczeni już od dawna wiedzieli, że termity są w stanie pokonywać duże odległości przez morze (mimo iż nie potrafią pływać). Tego rodzaju migracje były obserwowane po różnorakich klęskach naturalnych, jak tsunami, osuwiska, czy huragany.

Rozwój turystyki morskiej sprawił jednak, że termity nie muszą czekać na katastrofę naturalną – mogą w każdej chwili wkroczyć na pokład jakiejś łodzi i za zupełną darmochę eksplorować świat. Zdaniem amerykańskich uczonych, jednostki pływające stały się wręcz mobilnymi koloniami termitów, czego efektem ma być niekontrolowane rozprzestrzenianie się tych zwierząt.

 Jak powiedział dr Thomas Chouvenc z University of Florida, prowadzący badania nad tą kwestią: „Zamiast kilku termitów przypadkowo przekraczających oceany raz na milion lat, obecnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one podróżować na zainfekowanych łodziach każdego roku, co drastycznie zwiększy potencjał ich rozprzestrzeniania się”.

Tagi: termity, nauka, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895