TYP: a1

Zderzenie statków: aresztowany kapitan i „rażące niedbalstwo”

środa, 12 marca 2025
Hanka Ciężadło

Kapitan kontenerowca, który zderzył się z tankowcem u wybrzeży Wielkiej Brytanii, został aresztowany przez policję Humberside pod zarzutem „rażącego niedbalstwa”. Prawdopodobnie to właśnie ono stało się przyczyną incydentu i związanego z nim zaginięcia jednego z marynarzy. Fakt zatrzymania 59-latka potwierdził niemiecki armator kontenerowca.

W wielkim skrócie

Do katastrofy doszło w miniony poniedziałek u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Kontenerowiec Solong uderzył w stojący na kotwicy tankowiec Stena Immaculate, przewożący paliwo lotnicze dla Stanów Zjednoczonych.

W wyniku kolizji oba statki stanęły w płomieniach, a duża ilość paliwa znalazła się w morzu, powodując skażenie środowiska o nieznanej jeszcze skali. Kontenerowiec był czarterowany przez amerykańską firmę i przewoził 220 000 baryłek paliwa Jet-A1. Wiadomo, że było ono transportowane w 16 zbiornikach, a w efekcie zderzenia co najmniej jeden z nich uległ rozszczelnieniu. W akcji ratunkowej wzięły udział statki ratunkowe, śmigłowce, samolot straży przybrzeżnej i jednostki gaśnicze. Udało się uratować 36 marynarzy, jeden został uznany za zaginionego.

Jak to się stało?

Do katastrofy doszło, gdy kontenerowiec był w trasie z Grangemouth (Szkocja) do Rotterdamu. Z danych AIS wynika, że statek poruszał się z prędkością 16 węzłów i nie zrobił nic, aby uniknąć zderzenia. Wyglądało to tak, jakby nikt na pokładzie Solong nie zdawał sobie sprawy z faktu, że za chwilę dojdzie do katastrofy. 

Śledztwo w sprawie incydentu prowadzą straż przybrzeżna i brytyjska agencja ds. żeglugi morskiej oraz policja Humberside. Jak powiedział starszy inspektor śledczy, detektyw Craig Nicholson: „Policja Humberside ma pierwszeństwo w dochodzeniu w sprawie wszelkich potencjalnych przestępstw wynikających z kolizji dwóch statków”. 

Tagi: kontenerowiec, tankowiec, zderzenie, kolizja, Wielka Brytania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895