TYP: a1

Z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu wydobyto brytyjską minę lotniczą

poniedziałek, 25 listopada 2019
Z mediów/dziennik.pl

Z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu wydobyto brytyjską minę lotniczą z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuch jest transportowany na poligon morski.

 

Mina waży 900 kilogramów, a sam ładunek wybuchowy to ponad 400 kilogramów. Mina została podniesiona z dna na pokład niszczyciela min ORP Flaming, który wypłynął ze Świnoujścia w stronę poligonu morskiego. Tam mina zostanie zneutralizowana w godzinach popołudniowych.
Brytyjską lotniczą minę morską typu Mk VI z Kanału Piastowskiego wydobyli marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.
Akcja wydobycia przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Podczas wydobycia i transportu bomby poza główki portu w Świnoujściu wstrzymano ruch dla statków wchodzących z redy portu w kierunku Zalewu Szczecińskiego, a także ruch dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską. Dla statków nawigujących w granicach portu ruch został wstrzymany w godzinach 9.00 - 10.00. Na czas transportu miny poza świnoujski port zaplanowano czasowe zamknięcia dla ruchu kołowego i pieszego ulic położonych najbliżej toru wodnego.

 

 

Tagi: mina, Świnoujście
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895