TYP: a1

Tajemniczy list w butelce

czwartek, 28 listopada 2024
Hanka Ciężadło

Pewien mieszkaniec Australii podczas niedawnego spaceru po plaży natknął się na nietypowe znalezisko: najprawdziwszy list w butelce. Nie napisał go jednak żaden rozbitek uwięziony na bezludnej wyspie. Kto zatem był autorem – i dlaczego teraz wypłaci znalazcy kasę?

O co tu chodzi?

Butelka z listem została znaleziona na plaży w Peterborough w australijskim stanie Wiktoria. Szczęśliwy znalazca o imieniu Tony oczywiście ją odkorkował, chcąc się dowiedzieć, jakie przesłanie zawiera.

Wewnątrz znajdowała się wiadomość mniej więcej takiej treści: witaj, twoja ciekawość zostanie nagrodzona, dzięki za przeczytanie tej wiadomości. W zamian za czas poświęcony na udział w moim eksperymencie wyślę ci 20 dolarów amerykańskich. Podaj swoje imię, nazwisko i adres.

Prywatny eksperyment

Okazało się, że nadawcą wiadomości jest niejaki Joe Johnson – fascynat żeglarstwa i… poczty butelkowej, a przy okazji szczęśliwy małżonek (poślubił bowiem kobietę, która dzieli jego pasję).  

Joe i jego żona odbyli razem wiele rejsów po różnych morzach świata, wysyłając w sumie około 100 takich butelek. Ich celem jest sprawdzenie, jak daleko dotrą takie wiadomości i ile czasu im to zajmie. Ta konkretna, znaleziona na australijskiej plaży, została wrzucona do oceanu między Rio de Janeiro a Salvadorem w Brazylii na początku listopada 2008 roku. Pokonała więc ponad 13 tysięcy kilometrów.

Co dalej?

Joe przyznaje, że zadziwiła go odległość, jaką przebyła jego butelka. Stwierdził, że gdyby mogła mówić, z pewnością opowiedziałaby fascynującą historię. Potwierdził też, że zamierza wypłacić obiecane 20 dolarów – zarówno Tony’emu jak i przyszłym znalazcom pozostałych butelek.

A ponieważ „nadawał” swoje wiadomości w rozmaitych zakątkach świata, rozglądajcie się bacznie, spacerując po plażach. Co prawda szansa, że butelka wrzucona do wody gdzieś na otwartym oceanie dotrze na wybrzeże Bałtyku, jest raczej matematyczna — ale przecież nie zerowa. Dwadzieścia dolarów piechotą nie chodzi... chociaż czasem leży na plaży. 

Tagi: butelka, Australia, list, eksperyment, poczta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895