TYP: a1

Rosyjskie łodzie kontra naukowcy - rośnie napięcie na Bałtyku

czwartek, 23 kwietnia 2015
z mediów | JM
Do dwóch incydentów z udziałem rosyjskich łodzi podwodnych doszło we wtorek na Bałtyku. Jak podają badacze z Fińskiego Instytutu Środowiska Naturalnego (SYKE), rosyjska marynarka wojenna utrudnia prowadzone tam prace na głębokości. W związku z incydentami, doszło do interwencji szwedzkich sił powietrznych.

Aranda
fot. CC by Wikimedia / Zach

Statek “Aranda” służy naukowcom z Finlandii i Szwecji między innymi do badania życia na dużych głębokościach. Zaplanowana przez badaczy wtorkowa obserwacja organizmów, znajdujących się niemal 250 metrów pod powierzchnią Bałtyku, napotkała jednak na poważne utrudnienia.

Do pierwszego incydentu doszło w godzinach porannych, na terenie łotewskiej strefy ekonomicznej. Kilka godzin później, identyczna sytuacja miała miejsce w pobliżu szwedzkiej Gotlandii. Za każdym razem, “Arandę” zmuszano do usunięcia się z drogi łodziom rosyjskiej marynarki wojennej. Naukowcom zabroniono również płynięcia w kierunku wschodnim.

Fińscy i szwedzcy badacze z “Arandy” protestują przeciwko tego typu działaniom Rosjan, którzy z nieznanych przyczyn przeprowadzają operacje na tym obszarze. W związku z incydentami, do akcji wysłano szwedzkie siły powietrzne. To nie pierwszy tego typu "konflikt" na Bałtyku, i nie jedyne spotkanie “Arandy” z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Do bardzo podobnych incydentów dochodziło już pod koniec ubiegłego roku.
Tagi: Aranda, incydent, Bałtyk, Rosja, Finlandia, Szwecja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936