TYP: a1

Indie nie wpuściły rosyjskiego tankowca

poniedziałek, 17 lutego 2025

Pływający pod banderą Panamy rosyjski tankowiec Cordelia Moon, zaliczany do tzw. floty cieni, nie dostał zgody na wpłynięcie od indyjskiego portu Vadinar. Władze w Delhi odmówiły przyjęcia wszelkich jednostek załadowanych po 10 stycznia i omijających amerykańskie sankcje.

Zmiana nastawienia

Amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA obłożyło sankcjami rosyjską ropę – dodajmy, że nie po raz pierwszy. Jak wiadomo, środki pozyskane ze sprzedaży paliw służą do kontynuowania wojny na Ukrainie, więc kupowanie takiej ropy jest wspieraniem działań wojennych.

Mimo to istnieją kraje, które nie widzą nic niewłaściwego w takich transakcjach, a w ścisłej czołówce takich państw znajdowały się… Indie. Jeszcze do niedawna były one drugim największym importerem rosyjskiej ropy. Teraz jednak zmieniły nastawienie. Jak mówią przedstawiciele indyjskiego rządu: „Nie chcemy podejmować ryzyka. Nie będziemy dotykać żadnego ładunku, który obejmuje objęty sankcjami podmiot lub statki”. 

Co teraz?

Postawa rządu w Delhi uległa zmianie, ale statki, które były już w drodze, powoli dopływają do portów przeznaczenia. Oprócz Cordelia Moon, mającego w ładowniach milion baryłek objętej sankcjami ropy, do Vadinar zmierzają cztery kolejne tankowce z takim samym ładunkiem. Prawdopodobnie one również nie zostaną wpuszczone do portu.

Nawiasem mówiąc, to nie pierwszy raz, kiecy Cordelia Moon wpada w kłopoty – chociaż pierwszy, gdy ich przyczyną jest decyzja władz. Jesienią ubiegłego roku tankowiec został zaatakowany dronem przez bojowników Huti, a później wskutek awarii silnika zablokował na kilka godzin cieśninę Bosfor.

 

 

Tagi: Indie, Rosja, tankowiec, ropa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895