TYP: a1

Analityka predykcyjna w walce z „zabójczymi falami”

czwartek, 3 marca 2016
Redakcja/MF
Nowoczesna technologia może pomóc statkom uniknąć zabójczych fal (tzw. rogue waves albo killer waves). Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology postanowili zastosować tzw. analitykę predykcyjną w przemyśle okrętowym.



Analityka predykcyjna to proces wydobywania informacji z zebranych wcześniej danych celem przewidywania przyszłych zdarzeń. Wykorzystuje się ją już w wielu dziedzinach (np. przy opracowywaniu prawdopodobieństwa awarii dla rozmaitych urządzeń. Naukowcy z MIT postanowili więc wykorzystać ją w przemyśle okrętowym – do ostrzegania jednostek przez tzw. rogue waves, czyli bardzo wysokimi, znacznie wyższymi niż przeciętnie falami. Cechą rogue waves jest to, że pojawiają się nagle, przy pozornie spokojnym morzu i są niezwykle groźne nawet dla dużych jednostek morskich i liniowców.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology postanowili opracować narzędzie wykorzystujące analitykę predykcyjną, które ostrzegałoby statki przed takim niebezpieczeństwem. Rozwiązanie przez nich zastosowane potrafi ostrzec załogę przed falą na 2, 3 minuty przed uderzeniem fali. Czas ten powinien pozwolić załodze się przygotować na uderzenie.

Technologia wykorzystuje bardzo ciekawą obserwację. Fale mianowicie czasem gromadzą się w większe grupy, przemierzając razem morze czy ocean. Przy sprzyjających okolicznościach fale te wyzwalają nagromadzoną w nich ogromną energię i łączą się, zmieniając się w „killer waves”. Okoliczności te da się jednak przewidzieć. Specjalne boje oceaniczne mierzą ruch otaczającej je wody. Zebrane dane – wysokość fal, ich długość oraz częstość występowania - trafiają do komputera, który poddaje je analizie predykcyjnej przy wykorzystaniu specjalnego algorytmu.
Dokument opisujący metodę opracowaną przez naukowców z MIT można znaleźć tutaj: http://sandlab.mit.edu/Papers/16_JFM.pdf
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895