TYP: a1

Sukcesy polskich żeglarzy – 12 medali na mistrzostwach świata i Europy

poniedziałek, 19 sierpnia 2024
Informacja prasowa PZŻ

Podczas gdy uwaga skupiona była na rywalizacji olimpijskiej, młodzi zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego zdobyli worek medali podczas imprez mistrzowskich. 3 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe to dorobek medalowy ostatnich trzech tygodni.

Pasmo sukcesów rozpoczęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (KS Spójnia Warszawa), które pod koniec lipca zostały brązowymi medalistkami Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej klasie 49erFX.

- Jesteśmy trochę zawiedzione, ponieważ przyjechałyśmy tutaj wygrać, ale trzecie to dobre miejsce na osłodę. Dobre żeglowanie ogólnie i kolejny, raz, już trzeci rok z rzędu jesteśmy na podium. Medal cieszy, choć chciałoby się trochę więcej - tuż po ostatnim wyścigu rozgrywanych w hiszpańskiej Galicji regat, powiedziała Gabriela Czapska.

Ostatni weekend to natomiast aż 4 medale Mistrzostw Świata zdobyte w klasie 29er, czyli klasie przygotowawczej do olimpijskiego 49era. Ten rok na długo zapadnie w pamięci kibiców jako wielotygodniowe pasmo sukcesów, począwszy od wygranych Kieler Woche, przez medale mistrzostw Europy i młodzieżowych mistrzostw świata World Sailing, po zakończone właśnie otwarte MŚ w duńskim Aarhus.

- Cztery duże zagraniczne regaty z rzędu poszły nam bardzo dobrze. Kiedy dosłownie pół roku temu rozpoczynaliśmy wspólne treningi z Krzyśkiem, to nie myśleliśmy, że ten sezon pójdzie tak super. W międzyczasie mieliśmy też matury, więc przymusową przerwę, ale szybko wróciliśmy do treningów. Mieliśmy długi maraton regatowy i przygoda z 29erem była cudowna, a MŚ w Dani były zwieńczeniem całej kariery 29era. W każdych tych regatach wygraliśmy kategorię mix. To był sezon sukcesów, tak szczęśliwy, że trudno coś dodać – tak o ostatnich miesiącach opowiada multimedalistka Ewa Lewandowska, która kończy swoją przygodę z 29er.

Medalowe miejsca Polaków na Mistrzostwach Świata 29er:

1 miejsce w klasyfikacji załóg mieszanych i 2 w klasyfikacji generalnej Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik (AZS AWFIS Gdańsk / ChKŻ Chojnice)

2 miejsce w klasyfikacji kobiet Alicja Tutkowska i Alicja Dampc (YACHT KLUB POLSKI GDYNIA / Chojnicki Klub Żeglarski)

2 miejsce w klasyfikacji U17 Bartosz Żmudziński i August Sobczak (Chojnicki Klub Żeglarski)

 

- Byliśmy tak naprawdę jedynym teamem na świecie, który zrobił 4 duże imprezy z rzędu. Kilonię, ME, ISAF i MŚ.  Gdyby nie protest, to Ewa z Krzysztofem byliby liderami MŚ przez trzy ostatnie dni w klasyfikacji generalnej. Alicje popłynęły super, rzadko kiedy kobiece załogi dostają się do top 25, ale Węgierki były lepsze, przez 5 dni były ich warunki i tego już nie dało się nadrobić. Natomiast Bartek z Augustem prowadzili, póki był słaby wiatr, ale przy silnym byli bez szans. Załoga włoska żegluje już 2 lata razem, a nasza dużo razem nie pływała i trudno było się spodziewać, by pokonali Włochów – podsumowuje Kajetan Jabłoński, który wraz z Ewą Romaniuk są trenerami medalowych załóg.

Podczas mistrzostw Europy juniorów ILCA 6, które odbyły się w Bangor w Irlandii Północnej Polacy przywieźli trzy medale:

Jacek Kalinowski (CHKŻ Chojnice) został mistrzem Europy juniorów,

Jan Rohde (SSW MOS Iława) wrócił do kraju z dwoma medalami w klasyfikacji U17: brązowym ogólnie i srebrnym wśród zawodników państw Europy.

Z mistrzostw świata w klasie Europa Weronika Folmer (Klub Sportowo Turystyczny Elektryk Grudziądz) wróciła jako brązowa medalistka.

- Nie sądziłam, że będę w stanie walczyć tutaj o podium, w zeszłym roku byłam 20. Uważałam, że miejsce w dziesiątce będzie super. Po pierwszych dwóch dniach poczułam się pewnie, trzeciego dnia przyszedł bardzo silny wiatr i przyszła lekka doza niepewności, ale później odbudowała się wiara, że można powalczyć i na ostatni dzień byłam mocno zmotywowana, żeby dobrze wystartować, dobrze prędkościowo popłynąć i żeby dobrze te wszystkie elementy układanki zadziałały. Tak się też wydarzyło – opowiadała trzecia zawodniczka mistrzostw świata, Weronika Folmer.

Nad włoskim jeziorem Garda w Mistrzostwach Świata liczna reprezentacja z Polski rywalizowała w klasie O’pen Skiff. Brązowy medal zdobył Hubert Staroń (KŻ Horn Kraków) w kategorii U 17.

Najmłodsi przywieźli natomiast dwa medale znad Balatonu. W Mistrzostwach Świata w klasie Bic Techno 293 w kategorii U13 w 5.0 złoty medal zdobyła Kalina Wilandt (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wśród dziewcząt, a srebrny Jakub Kaźmierczak (UJKS Szturwał Kalisz) w rywalizacji chłopców.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895