TYP: a1

Bitwa morska pod Dżaul (Chaul)

czwartek, 6 stycznia 2011
Weronika Morys
Bitwa pod DżaulBitwa została rozegrana w 1508 roku pomiędzy siłami portugalskimi i egipskimi w pobliżu indyjskiego Chaul. Starcie wygrali Egipcjanie. Bitwa była pierwszą porażką floty portugalskiej na Oceanie Indyjskim.

Genezą konfliktu była chęć zahamowania ekspansji Portugalii w handlu z Indiami. Działania te godziły między innymi w interesy Wenecji. Podczas negocjacji handlowych w Egipcie Wenecjanie zasugerowali konieczność podjęcia szybkich “środków zaradczych” przeciwko rosnącym wpływom portugalskim w Indiach. Egipcjanie sprzymierzyli się w tym celu z muzułmańskim władcą Gujaratu Mahmudem Begara i hinduskim władcą Kalikatu. Dowódcą floty muzułmańskiej został Husein Al-Kurdi.

Portugalczycy stacjonowali w Indiach pod wodzą wicekróla Francisco de Almeida, który miał zorganizować faktorie handlowe i bazy w Afryce wschodniej i Indiach. Kiedy jego syn Lourenço wyruszył na czele niewielkiej eskadry okrętów w ekspedycję na Malediwy i Cejlon, wpadł pod Chaul w zasadzkę zastawioną przez flotę sprzymierzonych. Bitwa, która była następstwem zasadzki trwała aż 3 dni. Portugalczycy odnieśli porażkę - tylko dwie karawele uciekły, reszta została zatopiona lub zdobyta przez Egipcjan, wśród zabitych był Lourenço de Almeida, a kilkuset Portugalczyków dostało się do niewoli.

Bitwa podniosła co prawda morale muzułmanów, ale jej następstwem była ekspedycja odwetowa portugalskiego wicekróla, która doprowadziła do zniszczenia floty sprzymierzonych w bitwie pod Diu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895