TYP: a1

Wielkie podróże, Deborah Patterson

piątek, 20 lipca 2018
Monika Frenkiel

Wielkie odkrycia i wielkie podróże są, umówmy się, przeważnie związane z wodą. Przemierzaniem oceanów czy szukaniem źródeł wielkich rzek. Nawet kiedy ludzkość ruszyła w kosmos, zrobiła to na statkach.

Znacie wielkich odkrywców i słynnych podróżników? Tak, Krzysztof Kolumb. Marco Polo. Magellan, Drake, Shackleton, Cook. I wielu innych – Korpus Odkrywców, Hudson, Darwin i FitzRoy, Lewis i Clark – oni wszyscy pojawiają się na kartkach książki „Wielkie podróże”. Ci znani, a także ci wielcy, ale do tej pory w powszechnych opracowaniach pomijani, z powodu pochodzenia, koloru skóry czy płci. Jak Ibn Battuta z Maroka, Zheng He z Chin, Enrique, niewolnik Magellana, który jako pierwszy opłynął świat. Czy cały zestaw dzielnych kobiet: Gertrude Bell, Maria Sybilla Merian czy Jeanne Baret (która swoją wielką wyprawę badawczą odbyła w męskim przebraniu).

 

„Wielkie podróże” przeznaczone są dla młodego czytelnika ale z całą pewnością i starszy czytelnik znajdzie tu wiele interesujących go rzeczy. Żeglarze na przykład mapy, opisy jednostek, na których przemieszczali się śmiałkowie czy też opisy trudności związanych z nawigacją, niesprzyjającymi wiatrami, prądami i temu podobnymi urokami dawnych morskich podróży. Deborah Patterson, autorka książki, wszystkie historie przedstawia bardziej w formie atlasu, z mnóstwem rysunków, grafik i map, tworząc coś w rodzaju interaktywnej gry z czytelnikiem. Jej celem jest nie tylko opowiedzieć o dawnych podróżnikach, ale i zachęcić młodego odbiorcę do samodzielnego podejmowania ryzyka i odkryć. Bo przecież tyle jeszcze przed nami – nie tylko kosmos i misje kosmiczne, o których wspomina autorka w ostatnim rozdziale. Wiadomo, że głębiny oceanów wciąż kryją przed nami wiele tajemnic...

 

Świetna książka dla małych i dużych odkrywców.

 

Tytuł: Wielkie podróże

Autorka: Deborah Patterson

Dom Wydawniczy Rebis

Tagi: podróże, książka, odkrywcy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895