TYP: a1

Terminarz żeglarski 2018

czwartek, 18 stycznia 2018
Monika Frenkiel

Nic tak nie ułatwia pracy jak terminarz. A że jesteśmy żeglarzami, miło by było mieć do dyspozycji terminarz żeglarski. Taki, w którym będziemy nie tylko zapisywać daty rejsów, ale i będzie przydatnym kompendium żeglarskiej wiedzy.

Oczywiście kompendium skróconym, bo terminarz to nie podręcznik, ale znajdziemy w nim informacje o przepisach dotyczących patentów żeglarskich i uprawnień motorowodnych, ściągę na temat prawa drogi i kursów względem wiatru oraz elementów jachtu: olinowania i masztu, ożaglowania, budowy łodzi no i oczywiście węzłów. Tym, którzy potrzebują mieć pod ręką pomoc, przydadzą się strony z Międzynarodowym kodem sygnałowym i sygnałami ostrzegawczymi (chociaż, oczywiście, lepiej by było, gdybyśmy je umieli. Ale jeśli na łódce akurat z różnych przyczyn zostanie laik?) a także rozpiska polskich latarni morskich. Sporo miejsca poświęcono czarterom – a zwłaszcza obsłudze jachtów – no i żeglarskim zasadom bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Informacje zaopatrzone są w rysunki, które ułatwią użytkownikowi terminarza orientację w temacie. Na końcu terminarza znajdziemy listę polskich związków żeglarskich, adresy WOPR, organizacji i stowarzyszeń żeglarskich, polskich marin i firm zajmujących się tym, co potrzebne żeglarzon (np. sklepów żeglarskich czy szkutników).

Oczywiście, terminarz przede wszystkim służy ogarnianiu rzeczywistości, dlatego mamy tutaj kalendarz – podzielony na tygodnie, a obok każdego znajdziemy miejsce na zapiski. Na końcu terminarza znajduje się także dodatkowe miejsce na notatki.

Terminarz żeglarski 2018

Format: 17 x 23,5 cm

144 strony

Oprawa twarda, szyta, foliowana, zmiękczona obustronnie gąbką

Adeon Wydawnictwo Tebra www.tebra.com.pl

 

Tagi: terminarz, kalendarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895