TYP: a1

Meteorologia nie tylko dla żeglarzy - Jacek Czajewski

poniedziałek, 3 lipca 2017

Na rynku dostępna już jest „Meteorologia nie tylko dla żeglarzy”, wydanie drugie znanej książki Jacka Czajewskiego.

Publikacja ta to kompendium niezwykle przydatne w żeglarskiej praktyce. Napisana profesjonalnie, a jednocześnie bardzo przystępnie, przedstawia tematy z zakresu meteorologii - od podstaw po bardzo zaawansowane zagadnienia. Zawiera ponad 100 ilustracji, wykresów, zdjęć, które czynią ją jednym z najlepszych podręczników dla amatorów sportów wodnych i nie tylko.


„Meteorologia nie tylko dla żeglarzy” uczy, jak przewidywać pogodę, korzystając z własnych obserwacji nieba, a także wykorzystując dostępne mapy synoptyczne i komunikaty pogodowe.
W samej meteorologii niewiele się zmieniło. Zmieniły się natomiast metody zbierania danych i ich opracowywania, a jeszcze bardziej metody rozpowszechniania prognoz pogody - współczesność z udogodnieniami technicznymi zrewolucjonizowała ich propagowanie. Książka ta obejmuje wszystko to, z czym w „morskiej” meteorologii mamy dziś do czynienia.

O autorze:
Kapitan Jacek Czajewski (1936–2017) – profesor Politechniki Warszawskiej, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, znawca literatury marynistycznej, popularyzator żeglarstwa śródlądowego i morskiego, współorganizator, dyrektor i I oficer pierwszej „Szkoły pod Żaglami” – rejsu z młodzieżą wokół Europy i Afryki.

Autor lub współautor ponad 20 książek o tematyce żeglarskiej, w tym licznych podręczników, z których do dziś korzystają pokolenia żeglarzy; publicysta, wielokrotnie wyróżniany za działalność literacką, organizacyjną i szkoleniową (m. in. literacką nagrodą im. Leonida Teligi). Członek honorowy WOZŻ i PZŻ, miłośnik dużych żaglowców, na których żeglował od Przylądka Dobrej Nadziei po Spitsbergen.

Franciszek Haber j. kpt. ż.w. i kpt. motorowodny ż.w.:
Książka kapitana Jacka Czajewskiego „Meteorologia nie tylko dla żeglarzy” jest kompendium wiedzy niezwykle przydatnym w żeglarskiej praktyce. Znana żeglarzom od prawie trzydziestu lat zniknęła z rynku niemal błyskawicznie. Chwała Autorowi za to, że zechciał ją wznowić i to w wersji uaktualnionej.

Profesjonalizm, a jednocześnie przystępność czynią ją jednym z najlepszych podręczników do poznania sekretów pogodotwórczych, pozwalając na żeglugę bezpieczną, a przede wszystkim bez dramatycznych niespodzianek.

Janusz Zbierajewski, j.kpt. ż.w.:
Od pierwszego wydania tej książki minęło 28 lat. W meteorologii niewiele się zmieniło. Pasaty jak wiały, tak wieją, monsuny też, niże północnoatlantyckie również nie zmieniły swego kierunku. Zmieniły się natomiast metody zbierania danych i ich opracowywania, a jeszcze bardziej zmieniły się metody rozpowszechniania prognoz pogody. W tych ostatnich zmieniła się cała epoka, a może nawet i kilka epok.

Dziś, dzięki elektronice, mamy na morzu takie możliwości odbioru prognoz i ostrzeżeń, o jakich jeszcze w latach osiemdziesiątych można było tylko pomarzyć. I dobrze się stało, ze wychodzi właśnie następne wydanie tej książki, obejmujące wszystko to, z czym w „morskiej” meteorologii mamy dziś do czynienia. Książka Jacka Czajewskiego jest naprawdę godna polecenia.

"Meteorologia nie tylko dla żeglarzy"

Autor: Jacek Czajewski

Wydawnictwo: Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS

 

 

 

Tagi: meteorologia, Jacek Czajewski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895