TYP: a1

Orzeł gotowy do prowadzenia działalności morskiej

poniedziałek, 11 marca 2024
Hanka Ciężadło

Jak podają służby 3 Flotylli, nasz jedyny okręt podwodny pomyślnie przeszedł odbiory podwodne i obecnie jest już gotowy do prowadzenia działalności morskiej. To bardzo dobra wiadomość zwłaszcza w świetle faktu, że czasy są niespokojne, a Orzeł od kilku lat więcej czasu spędzał w stoczni, niż na morzu.

 

Podwodne siły Polski

Jak wiemy, obecnie w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych wchodzi tylko jeden okręt i jest to właśnie wiekowy ORP Orzeł (291). Stan jednostki od dawna pozostawiał wiele do życzenia. W słynnym liście otwartym opublikowanym w 2021 roku pojawiły się sugestie, iż załoga zwyczajnie bała się o swoje życie – i bynajmniej nie miało to związku z działaniami wojennymi, ale ze stanem technicznym.

Co prawda list był anonimowy i zdaniem specjalistów, napisany przez laika, nie przez marynarza, jednak trudno polemizować z faktem, iż Orzeł zdecydowanie wymagał gruntownej modernizacji. Ta właśnie się kończy, a to, że po raz pierwszy po remoncie można było zobaczyć Orła w zanurzeniu, z pewnością jest oznaką zmian na lepsze.

A co z Orką?

Tego na razie nie wiadomo – teoretycznie do 2030 roku w ramach programu miały zostać zakupione nowe okręty podwodne, jednak jak na razie konkretów brak. A czas leci i sytuacja międzynarodowa nabrzmiewa. Na nasze szczęście Bałtyk stał się praktycznie wewnętrznym morzem NATO, jeśli jednak chcemy myśleć poważnie o obronności, nie powinniśmy zaniedbywać takich rzeczy, jak inwestycja w nowe jednostki. Czy zatem opłaca się remontować stare – a nawet bardzo stare, bowiem ORP Orzeł za dwa lata będzie świętować czterdziestolecie wejścia do służby?

Owszem, warto; jak podkreślają specjaliści, sprawny, zdolny do pełnienia swoich zadań ORP Orzeł bardzo się przyda, choćby w świetle możliwości szkolenia kadr. Miejmy nadzieję, że kiedy już zostaną wyszkolone, będą miały czym pływać – a Orzeł będzie mógł przejść w końcu na zasłużoną emeryturę.

 

Tagi: okręt, Orzeł, marynarka, służba, remont
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895