TYP: a1

Akcja ratowania wieloryba na Bałtyku - jest sukces!

czwartek, 27 lutego 2025
Hanka Ciężadło

W środę Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa odebrała zgłoszenie o humbaku, który zaplątał się w sieci rybackie. Waleń znajdował się wówczas w rejonie Wolińskiego Parku Narodowego w okolicy Dziwnowa, jednak szybko przemieścił się w kierunku Międzyzdrojów. 

Wieloryb na Bałtyku?

Bałtyk to płytkie, nie do końca słone i w dodatku niemal zamknięte morze – nic zatem dziwnego, że wieloryby stanowią na jego wodach prawdziwą rzadkość. Mimo to trzeba pamiętać, że walenie prowadzą życie nomadów, dlatego zdarza się, że zapędzą się nawet na nasze morze.

Ten konkretny wieloryb to humbak, czyli długopłetwiec oceaniczny – już nazwa sugeruje, że Bałtyk to nie jest jego naturalne środowisko. Zaplątana wokół ciała sieć z pewnością utrudniała mu pływanie, chociaż nie uniemożliwiała go – od momentu otrzymania zgłoszenia przez dyżurnych SAR do chwili rozpoczęcia akcji ratunkowej zwierzak przemieścił się o jakieś 20 kilometrów. 

Uwalnianie wieloryba

Akcja ratunkowa prowadzona była na wysokości Międzyzdrojów, około 80 m od linii brzegowej. W ratowanie wieloryba zaangażowało się kilka podmiotów:

  • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR),
  • WOPR Międzyzdroje,
  • OSP Międzyzdroje,
  • PSP Międzyzdroje,
  • pracownicy  Wolińskiego Parku Narodowego,
  • przedstawiciele Urzędu Morskiego.

Zaangażowanie i wiedza wszystkich tych osób sprawiły, że humbak został uwolniony i mógł wrócić na otwarty ocean – tam, gdzie jego miejsce. Wielkie gratulacje dla ratowników – jesteście wspaniali! Moment uwolnienia humbaka można obejrzeć na poniższym filmiku: 

 

Tagi: wieloryb, Bałtyk, humbak, ratunek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895