TYP: a1

Kapitan Tomasz Ostrowski laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2013

piątek, 15 lutego 2013
Informacja prasowa
Kapitan Tomasz Ostrowski został laureatem drugiej edycji Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy.

Kapitan Tomasz Ostrowski otrzymał wyróżnienie za zwycięstwo w ubiegłorocznych regatach Tall Ships Races. Dowodził w nich żaglowcem „Fryderyk Chopin”. Członkowie kapituły nagrody podkreślili także jego zaangażowanie w wychowanie morskie młodzieży.

Oprócz kapitana Ostrowskiego do nagrody zostali nominowani: Zofia Klepacka-Noceti, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, Anna Rębas, wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, autorka wielu materiałów o tematyce morskiej i żeglarskiej, Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz i publicysta morski, oraz Maciej Krzeptowski, dr nauk przyrodniczych i kapitan jachtowy.

Wszystkie osoby nominowane do nagrody znalazły wielki szacunek i uznanie kapituły – podkreślił kontradmirał Czesław Dyrcz, przewodniczący kapituły nagrody.

Duch Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza jest pod wielkimi żaglami. Wybór laureata to uhonorowanie osiągnięcia, na które czekaliśmy od 1989 roku, kiedy to żaglowiec „Iskra”, dowodzony przez Czesława Dyrcza wygrał regaty Tall Ships Races – dodał Waldemar Heflich, przedstawiciel Press Clubu w kapitule nagrody.

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Powołali ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club.

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Przyznała ją kapituła w składzie:
  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana
  • Czesław Dyrcz, Bractwo Kaphornowców (przewodniczący Kapituły)
  • Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców
  • Marek Łucyk, Urząd Miasta Gdyni
  • Joanna Zielińska, Urząd Miasta Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska
Nagroda zostanie wręczona 3. marca w Warszawie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936