TYP: a1

62. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej 2013 - w rozszerzonej formule

poniedziałek, 30 września 2013
Informacja prasowa

Fot. Paula Kopyłowicz
Już za tydzień, w sobotę 5 października, start do najstarszych i największych regat na polskim wybrzeżu – 62 Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. W regatach, organizowanych przez Yacht Klub ‘Stal’ Gdynia cyklicznie od 1952 roku, może wziąć udział każdy rodzaj urządzenia pływającego. Startuje więc „wszystko co pływa i jest napędzane wiatrem”.

Na trasie z Gdyni, przez Sopot, do Gdańska i z powrotem, w tym roku zobaczymy kajty, deski, katamarany plażowe i sportowe, skiffy, jachty kilowe turystyczne i sportowe, mieczówki, a także jachty na hydroskrzydłach. Wszystkie jednostki startujące tradycyjnie w pierwsza sobotę października o godz. 11:00 ze startu wspólnego, będą rywalizować o tytuł „Najszybszego na Zatoce” i nagrodę przechodnią, na której zapisanych jest złotą nitką kilkadziesiąt nazwisk poprzednich zwycięzców. Błękitna Wstęga to przedmiot pożądania dla dużej grupy żeglarzy…

Regaty, dzięki ustawieniu startu przy gdyńskiej plaży, a trasy wzdłuż brzegu, podziwiać będzie można z gdyńskiej plaży i Bulwaru Nadmorskiego, Molo w Sopocie – przy którego główkach usytuowana będzie boja zwrotna, a także plaży w Jelitkowie i Brzeźnie. Flota jachtów po minięciu boi zwrotnej u wejścia do gdańskiego portu pożegluje przez Sopot z powrotem do Gdyni.

Informacje o wyścigu a także formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie regat – www.bwzg.ykstal.org.pl. Przypominamy, że zgłoszenia przez stronę regat trwają do poniedziałku 30 września.

Ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup, jak również wręczenia „Błękitnej Wstęgi”, odbywać się będzie w specjalnie przygotowanym do tego celu hangarze Yacht Klubu ‘Stal’ Gdynia ok. godziny 17:00. Po ceremonii - impreza integracyjna, czyli tradycyjne Sailors Party z muzyką na żywo i poczęstunkiem przygotowanym przez partnera imprezy – Hotel Nadmorski.

W tym roku organizatorzy, odpowiadając na zapotrzebowanie, postanowili rozszerzyć formułę imprezy, będącej nie tylko regatami żeglarskimi, ale spełniającej również funkcje integracyjne i będącej wydarzeniem społeczno-kulturalnym.

„Błękitna v. 2.0” – to drugi dzień imprezy

W niedzielę (6 października) zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia hangaru Yacht Klubu ‘Stal’ Gdynia, w którym odbędzie się spotkanie z kpt. Krystianem Szypką – uczestnikiem tegorocznego wyścigu samotników przez północny Atlantyk - OSTAR (projekt OSTAR for Dydek), który opowie jak wyglądały te mordercze regaty, pokaże zdjęcia i filmy oraz odpowie na pytania publiczności.

W drugiej części zaprosimy wszystkich na projekcję genialnego filmu dokumentalnego „Tabarly” o Ericu Tabarlym – postaci kultowej dla współczesnych żeglarzy. Człowieku - wizjonerze, który jako pierwszy przełamał hegemonię Anglosasów na oceanach, od którego zaczęła się era nowoczesnego żeglarstwa oceanicznego, jak również boom żeglarski we Francji. Film doskonały zarówno w warstwie wizualnej jak i dźwiękowej. Wstęp wolny, początek godzina 14:00. Zapraszamy!

Organizatorzy: Yacht Klub ‘Stal’ Gdynia, Miasto Gdynia, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
Patronat Honorowy: Kpt. ż w. dr inż. Andrzej Królikowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej
Sponsor Generalny: IMS GRIFFIN
Sponsorzy: Sail Service, Code Zero, Delphia Yachts, NavSim, Eljacht, Rooto System
Partnerzy: Hotel Nadmorski, Nautica Nord – Pantaenius, Dobre Jachty, Goly Yacht Sevice, Lady Fitness Gdynia, Profi Spot, Profi Event, Gdyńskie WOPR, 4 Winds , Audiowave, IO PAN, Auto –Mobil, Technomarine.
Patronat Medialny: Radio Gdańsk, Magazyn Żagle, trojmiasto.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521