TYP: a1

Muzeum Morskie w Szczecinie - jest pozwolenie na budowę

czwartek, 8 marca 2018
Z mediów

W Szczecinie powstanie Muzeum Morskie – Centrum Nauki. Wojewoda zachodniopomorski zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę.

[t][/t][s]Fot. Materiały projektanta[/s]

- Cieszę się z tej inwestycji, bo oznacza ona, że Szczecin zwraca się w kierunku Odry, że stopniowo zagospodarowywane są tereny na Łasztowni – mówi Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski – Mam nadzieję, że Muzeum Morskie stanie się kolejną ikoną Szczecina, stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Muzeum Morskie – Centrum Nauki w Szczecinie będzie się mieścić przy ul. Tadeusza Apolinarego Wendy na szczecińskiej wyspie Łasztownia i ma powstać do 2021 roku.

Decyzja wojewody, obok pozwolenia na budowę budynku placówki, dotyczy także kwestii technicznych, m.in. przyłączy wodociągowych, elektroenergetycznych, kanalizacji, wykonania ciągów komunikacyjnych dla pieszych i oświetlenia terenu.

Ostetczna koncepcja artystyczna wystaw Centrum ma powstać do końca czerwca br. Obejmie plan układu wystawy stałej i będzie zawierać szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Później będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspozycji.

Kształtem budynek muzeum ma przypominać kadłub statku. Projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla muzeum morskiego. Centrum ma się składać z trzech kondygnacji z ok. 3 tys. m kw. Na ekspozycje. Według szacunków będzie mogło się tam zmieścić ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Mają też powstać laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.

Inwestycja będzie  kosztować ponad 80 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa.

 

Tagi: Muzeum Morskie, Łasztownia, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521