TYP: a1

Blobfish: awans z brzydala na Rybę Roku

czwartek, 27 marca 2025
Hanka Ciężadło

Ta historia dowodzi, że mimo ery informatycznej, żyjemy w wiecznym kłamstwie. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „blobfish”, zobaczymy na monitorze bladego brzydala, który słusznie został uznany za najbrzydsze zwierzę na świecie. Sęk w tym, że blobfish… wcale tak nie wygląda.

Morska paskuda

Blobfish to niewielka (mierzy jakieś 30 cm) ryba żyjąca u wybrzeży Australii i Nowej Zelandii. Na zdjęciach przypomina smętnego faceta po przejściach, zdegustowanego światem, za to obdarzonego szerokim i oklapłym nosem. Opinie na temat aparycji zwierzęcia są jednoznacznie negtywne, nizezaleznie od tego, czy wypowiadają się fachowcy, czy laicy. 

Zdaniem specjalistów z NOAA blobfish wygląda jak „duża, pulchna kijanka, po prostu masa bladego, galaretowatego ciała z nabrzmiałą, luźną skórą, dużym nosem i małymi, wpatrzonymi oczami”. Nietrudno zrozumieć, dlaczego w 2013 roku została uhonorowana tytułem najbrzydszego zwierzęcia świata; nawet bez „wpatrzonych oczu”.

Pokochać blobfisha

Nowozelandzka organizacja non-profit Mountains do Sea Conservation Trust co roku organizuje konkurs na rybę roku. Celem zabawy jest podniesienie świadomości na temat życia morskiego w różnych jego odsłonach. W poprzednich edycjach konkurs wygrywały już sardele, rekiny, koniki morskie, flądry… a w tym roku wygrał blobfish, dystansując zdobywcę drugiego miejsca o całe 300 głosów.

Dlaczego Nowozelandczycy postawili na brzydala? Być może przez to, że wcale nie jest brzydalem – tak naprawdę blobfish przyjmuje swój mało efektowny wygląd dopiero po wyjęciu z morza. Zwykle żyje na głębokości od 600 do 1200 metrów, a tam ciśnienie jest zupełnie inne niż na powierzchni, dlatego blobfish wygląda tam… no, może nie urzekająco, ale na pewno nieporównywalnie lepiej – różnicę między wyglądem ryby w morzu i na powierzchni możemy zobaczyć na poniższej fotografii.

 

Do zwycięstwa blobfisha w konkursie przyczyniła się nowozelandzka stacja radiowa, która nagłośniła jego sprawę. Jak powiedział jeden z prowadzących: „mieliśmy już dość innych ryb, które trafiały na pierwsze strony gazet. Blobfish siedział cierpliwie na dnie oceanu z otwartą paszczą, czekając, aż pojawi się kolejny mięczak, którego będzie mógł zjeść. Przez całe życie był prześladowany i pomyśleliśmy: do diabła, czas, żeby blobfish miał swój moment na słońcu, i jakiż to wspaniały moment!”

Tagi: blobfish, Nowa Zelandia, ryba, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895